De rechter had het nog zo gezegd: de vervolgzitting over de huis- en hobbydierenlijst (positieflijst zoogdieren) mocht geen herhaling worden van de zitting van 31 juli. Daar hadden de partijen (onder andere Dibevo, Stichting AAP en de verantwoordelijke minister) hun standpunten al duidelijk gemaakt. Deze tweede zitting diende om een aanvullend beroepsschrift (‘Tegenrapport over de houdbaarheid van de huis- en hobbydierenlijst’) te bespreken.

Je vat ‘m al: veel partijen konden het niet laten en grepen opnieuw de gelegenheid aan om te vertellen wat ze al eerder hadden gezegd. Met name Stichting AAP en de woordvoerder van de minister deden wederom uit de doeken waarom zij het belangrijk vinden dat er een positieflijst komt.
Onder andere Dibevo, het Platform Verantwoord Huisdierenbezit en Stichting Animalia vertelden waarom zij vinden dat deze lijst niet deugt. Gerrit Hofstra, adjunct-secretaris wet- en regelgeving levende dieren en planten bij Dibevo, en de advocaten van Dibevo lieten zich de kaas niet van het brood eten en verdedigden hun standpunten met verve. In zijn slotwoord vertelde Gerrit dat er voor Dibevo-leden inderdaad een commercieel belang is, maar dat we bij Dibevo ook weten hoe belangrijk dieren voor mensen kunnen zijn.
En het is heus niet zo dat gepassioneerde dierhouders enkel honden en katten hebben. Aan het einde van de zitting gaf de voorzitter van het College van Beroep aan dat we in de week van 12 januari horen wanneer er een uitspraak komt. Waarschijnlijk is dat aan het einde van het eerste kwartaal van 2026.
Waar gaat het over?
De huis- en hobbydierenlijst is een lijst van slechts dertig soorten zoogdieren die in ons land gehouden mogen worden. Deze lijst kwam tot stand na jarenlang gedoe, waarbij verschillende positieflijsten werden op- en vervolgens weer afgetuigd.
Dibevo vindt, samen met andere partijen, dat de manier waarop deze lijst tot stand is gekomen niet deugt en dat daarom ook deze lijst niet eerlijk én niet werkbaar is. Een van de belangrijke bezwaren die wij tegen deze positieflijst hebben, is dat de criteria op basis waarvan de lijst tot stand kwam, niet transparant en niet objectief zijn.
Wij zouden veel liever voorschriften zien waaraan houders van bepaalde diersoorten moeten voldoen. In principe hebben we in ons land al houderijvoorschriften: ze staan in het Besluit houders van Dieren dat sinds 2014 van kracht is.
